Subscribe:

Nou nascut la 12 ani

Deși pare un experiment sinistru, acesta ar putea reprezenta o soluție pentru femeile care își doresc un copil, dar nu îl pot concepe din cauza problemelor de fertilitate. O femeie în vârstă de 40 de ani care nu putea avea copii din cauza unui sindrom ovarian și a altor complicații, a urmat un tratament pentru fertilitate la indicațiile medicilor. După ce a încercat fertilizarea in vitro, a dat naștere un băiețel sănătos în urmă cu mai mult de un deceniu. Doctorii i-au prezervat femeii parte din celulele fertilizate, aceasta a plătit pentru stocarea lor, iar miercuri, 24 februarie, s-a născut acest bebeluș care s-a dezvoltat în laborator timp de 12 ani.